Ryzyko działalności nie może być przenoszone na Skarb Państwa
Spółka, która zajmuje się udzielaniem krótkoterminowych pożyczek przez internet, nie wrzuci w koszty strat z tytułu wyłudzonych pieniędzy.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Udziela pożyczek krótkoterminowych i ratalnych z wykorzystaniem internetu. Posiada wdrożone wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, które mają na celu ograniczenie wyłudzeń pożyczek. W szczególności obejmują one szczegółowe badanie tożsamości i wiarygodności potencjalnych pożyczkobiorców. Pomimo tego może się zdarzyć, że w toku prowadzonej działalności gospodarczej powstają niedobory w środkach obrotowych. Wiążą się one z oszustwami polegającymi na wyłudzeniu pożyczki, najczęściej przy użyciu skradzionych danych osobowych lub dokumentów tożsamości (kradzież tożsamości). W przypadku wykrycia takich wyłudzeń, osoby pokrzywdzone, które figurują w umowie jako pożyczkobiorcy, zgłaszają popełnione przestępstwo na policję lub do prokuratury. Możliwa jest także sytuacja, gdy to spółka zgłasza popełnienie przestępstwa. W każdym przypadku posiada dokumenty świadczące o zgłoszeniu popełnionego przestępstwa organom ścigania.
Spółka zapytała czy może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu straty w środkach obrotowych wynikające z wyłudzeń pożyczek w opisanych okolicznościach?
Fiskus odpowiedział, że nie. Co prawda przypomniał, że strat w środkach obrotowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta